Cesta časem: Od starověku po současnost

Představte si starověké údolí zalité sluncem, kde se ve větru kolébají stříbřité listy olivovníků. Právě tady, v oblasti dnešního Izraele, se před více než 6000 lety zrodila tradice lisování olivového oleje. Od té doby se olivovník stal nejen zdrojem výživy, ale i symbolem míru, moudrosti a prosperity.

Staří Egypťané věřili, že olivový olej má magické schopnosti. Používali ho při balzamování a věřili, že je klíčem k posmrtnému životu. Řekové zase považovali olivovník za dar bohyně Athény a olivovými věnci korunovali své olympijské vítěze.

A co Římané? Ti byli olivovým olejem doslova posedlí! Používali ho k vaření, jako lék, kosmetiku, a dokonce i jako palivo do lamp. Kdo by si pomyslel, že něco tak všedního jako olej může mít tolik využití, že?

Od olivy k oleji: Kouzlo výroby

Teď se pojďme podívat, jak se vlastně takový olivový olej vyrábí. Je to proces, který v sobě spojuje staletou tradici s moderní technologií.

  1. Sběr oliv: Vše začíná na podzim, kdy se olivové háje hemží sběrači. Někteří stále používají tradiční metodu - plácají dlouhými tyčemi do větví a sbírají padající olivy do sítí. Jiní vsadili na moderní stroje, které olivy jemně "vyčesávají".
  2. Čištění a drcení: Nasbírané olivy putují do mlýna, kde se zbaví listí a větviček. Pak přichází na řadu drcení. Dříve se používaly obrovské kamenné mlýnské kameny, dnes tento úkol zastávají nerezové drtiče. Výsledkem je hustá olivová pasta.
  3. Míchání: Tady je potřeba trocha trpělivosti. Pasta se míchá při kontrolované teplotě, aby se malinké kapičky oleje spojily do větších. Je to jako by olivy tančily valčík!
  4. Extrakce: Teď přichází na řadu to nejdůležitější - získání oleje. Pasta se buď lisuje (tradiční metoda) nebo odstřeďuje (modernější přístup). Obě metody mají své zastánce a odpůrce, ale výsledek je vždy lahodný.
  5. Separace a filtrace: V této fázi se olej odděluje od zbytků vody a pevných částic. Někteří výrobci své oleje filtrují, jiní je nechávají přírodní s drobnými usazeninami.
  6. Skladování a lahvování: Čerstvě vylisovaný olej se ukládá do velkých nerezových tanků, kde "odpočívá". Nakonec se plní do lahví - od malých designových flakonků až po velké plechovky pro restaurace.

Celý tento proces musí proběhnout co nejrychleji po sklizni. Čím čerstvější olivy, tím lahodnější olej!

Olivový olej dnes: Více než jen ingredience

V dnešní době zažívá olivový olej renesanci. Není divu - je plný zdraví prospěšných látek, má nízký bod kouření (ideální pro středomořskou kuchyni) a jeho chuť? Ta dokáže pozvednout i ten nejjednodušší pokrm na gurmánský zážitek.

Ať už jím pokapete čerstvý salát, opečete na něm rybu nebo ho přidáte do domácí zmrzliny (ano, i to se dělá!), olivový olej vám připomene sluncem zalité svahy Středomoří a tisíciletou tradici, která se skrývá v každé jeho kapce.

Tak až příště otevřete lahev olivového oleje, vzpomeňte si na jeho bohatou historii a na všechny ruce, které se podílely na jeho vzniku. A hlavně - vychutnejte si ho plnými doušky!